Є на Черкащині мальовниче село Моринці. Саме тут у родині селянина – кріпака народився Тарас Шевченко. Батьки Тараса , даючи йому ім’я, нібито передбачали його майбутній характер. Ім’я Тарас у перекладі з грецької – бунтівник, непокірний, безстрашний.
Батько його — Григорій Іванович Шевченко, по-вуличному Грушівський (1781 — 1825) — родом з с. Кирилівка, був людиною письменною, та приклонявся перед словом Божим. Мати — Катерина Якимівна Бойко (1783 — 1823) - з с. Моринці, була натурою чутливою, безмежно жіночою і люблячою. Вони були кріпаками магната В. Енгельгардта.
Родина Шевченків наприкінці 1815 р. змушена була переїхати до с. Кирилівки. Оскільки в хаті діда жити було дуже тісно, то придбали хату в селянина Тетерюка, де й оселилася сім’я Григорія Шевченка.
Хата батьків Т.Г.Шевченка в с.Кирилівка
Крім Тараса у родині Шевченків було три доньки та два сина, до речі їх життєвий шлях був як і у Тараса не довгим, лише брат Микита помер на 59 – му році життя.
Багато горя і злиднів зазнав Тарас у дитинстві. Мати часто хворіла і в 1823 році померла. Тарасику було тоді дев’ять років. Батько одружився вдруге з удовою, яка мала трьох своїх дітей, мачуха була галаслива та недобра. Особливо зненавиділа вона малого Тараса. Горе по одному не ходить, і в 1825 році помирає батько Тараса. Помираючи він вимовив пророчі слова: «Синові Тарасу із мого хазяйства нічого не треба; він не буде абияким чоловіком: з його буде або щось дуже добре, або велике ледащо; для його моє наслідство або нічого не буде значить, або нічого не поможе…».
Залишившись круглим сиротою, Тарас спочатку жив у свого дядька Павла Шевченка, котрий став опікуном братових дітей, а потім знайшов притулок у дяка Петра Богорського. Так розпочалося доросле життя ще зовсім маленького Тарасика.
Дуже цікаво про дитинство Тараса Григоровича розповіла у романі Оксана Іваненко "Тарасовими шляхами", де є і оповіді про старого діда, і про страдницю матір, про улюблених сестер. Перед вами постане образ цікавого до всього, задиркуватого, моторного і розумного хлопчика Тараса. Тому запрошуємо вас, шановні Чомусики та Читайлики, здійснити мандрівку разом з Оксаною Іваненко у дитячі роки Т.Г.Шевченка.
Використані ілюстрації Т.Шевченка:
Автопортрет Тараса Шевченка, виконаний взимку 1840 - 1841 року у м.Санкт - Петербург;
Хата батьків Т. Г. Шевченка в с. Кирилівці. Олівець. 1843рік. Датується на підставі запису в метричній книзі кирилівської церкви, який свідчить, що Шевченко був у Кирилівці у вересні 1843 p., бо 20 вересня він був записаний хрещеним батьком свого племінника.
Спасибі, що в цікавій і доступній формі знайомите дітей з життям та творчістю нашого генія - Тараса Шевченка
ВідповістиВидалитиМета рубрики "Велич Кобзарю" якнайглибше розкрити феномен особистості Т.Шевченка, представити молоді Тараса Шевченка і як художника, і як поета, і як звичайну людину.
ВідповістиВидалити